Wpływ terapii skojarzonej z beclometazonem na hiperinfację płuc i wydolność wysiłkową u pacjentów z POChP


Wprowadzenie

Choroba obturacyjna płuc (POChP) jest przewlekłym schorzeniem układu oddechowego, które charakteryzuje się ograniczeniem przepływu powietrza w drogach oddechowych. Jednym z kluczowych objawów tej choroby jest hiperinfacja płuc, prowadząca do ograniczenia zdolności wysiłkowej pacjentów. W ostatnich latach intensywnie badano różne terapie mające na celu poprawę tych parametrów. Nowe badanie, którego wyniki przedstawiono poniżej, dostarcza istotnych informacji na temat skuteczności terapii skojarzonej beclometazonem dipropionianem, formoterolem fumaratem i glikopironium (BDP/FF/G) w porównaniu z terapią beclometazonem dipropionianem i formoterolem fumaratem (BDP/FF) oraz placebo.

Metody badania

Badanie TRIFORCE to randomizowane, podwójnie zaślepione badanie z grupą kontrolną i układem krzyżowym, które obejmowało dorosłych pacjentów z POChP w wieku powyżej 40 lat. Pacjenci byli przydzielani do trzech różnych okresów leczenia: BDP/FF/G, BDP/FF lub placebo, każdy trwający 3 tygodnie, z przerwą między okresami leczenia. Kluczowe oceny obejmowały pomiary pojemności inspiracyjnej (IC) oraz czas wydolności wysiłkowej podczas ergometrii rowerowej.

Uczestnicy badania

Do badania zakwalifikowano 106 pacjentów, z których 95 ukończyło badanie. Wszyscy uczestnicy mieli zdiagnozowane POChP i byli objęci stałą terapią inhalacyjną. W badaniu wzięli udział pacjenci z Niemiec i Polski.

Wyniki

Wyniki badania wykazały, że terapia BDP/FF/G znacząco poprawiła pojemność inspiracyjną zarówno w stanie spoczynku, jak i w trakcie wysiłku, w porównaniu do placebo. Średnie różnice w pojemności inspiracyjnej wyniosły 315 ml dla BDP/FF/G i 223 ml dla BDP/FF, co było statystycznie istotne (p < 0.001). Dodatkowo, czas wydolności wysiłkowej poprawił się o 69,2 sekundy dla BDP/FF/G (p < 0.001).

Analiza eksploracyjna

W badaniu BDP/FF/G przewyższało placebo i BDP/FF w poprawie przedwysiłkowej pojemności inspiracyjnej. Dodatkowo, BDP/FF/G było bardziej skuteczne w redukcji objętości resztkowej (RV) i stosunku RV/TLC w porównaniu do placebo.

Dyskusja

Badanie wykazało, że dodanie glikopironium do terapii ICS/LABA przynosi dodatkowe korzyści w zakresie redukcji hiperinfacji płuc i poprawy zdolności wysiłkowej. Wyniki te są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które sugerowały, że terapia potrójna może być bardziej skuteczna niż podwójna w leczeniu POChP. Co więcej, wszystkie terapie były dobrze tolerowane przez pacjentów, a większość zgłaszanych działań niepożądanych była łagodna lub umiarkowana.

Podsumowanie

Badanie dostarcza dowodów na to, że terapia skojarzona BDP/FF/G jest skuteczna i bezpieczna w leczeniu hiperinfacji płuc i poprawie wydolności wysiłkowej u pacjentów z POChP. Wyniki te podkreślają znaczenie terapii potrójnej jako opcji leczenia w codziennej praktyce klinicznej.

Bibliografia

Watz Henrik, Kirsten Anne-Marie, Ludwig-Sengpiel Andrea, Krüll Matthias, Mroz Robert M., Georges George, Varoli Guido, Charretier Rémi, Cortellini Mauro, Vele Andrea and Galkin Dmitry. Effects of inhaled beclometasone dipropionate/formoterol fumarate/glycopyrronium vs. beclometasone dipropionate/formoterol fumarate and placebo on lung hyperinflation and exercise endurance in chronic obstructive pulmonary disease: a randomised controlled trial. Respiratory Research 2024, 25(), 106807-73. DOI: https://doi.org/10.1186/s12931-024-02993-x.

Zobacz też:

simwastatyna.pl

Najnowsze poradniki: